Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Mudurnu’yu İnceledi

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Mudurnu’yu İnceledi

ICOMOS Dünya Miras Alan Adayları izleme uzmanı Prof. Bernhard Furrer Mudurnu’nun Unesco Dünya Miras Adaylığı sürecini incelemek ve önümüzdeki yıl yapılacak oylama öncesi bir ara rapor hazırlamak üzere Mudurnu’ya geldi.

4 gün boyunca Mudurnu’da çeşitli incelemelerde bulunan Furrer, Dünya Miras Alanı Adaylığı bölgesini ve tampon bölgeleri dolaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mudurnu Alan Başkanlığı ve Mudurnu Belediyesi yetkililerinin eşlik ettiği gezide güzergah üzerindeki çeşitli yapılar da incelendi. ICOMOS uzmanının alan inceleme gezisinden sonra ICOMOS tarafından konuyla ilgili bir tavsiye raporu hazırlanacak ve 2019 Haziran-Temmuz aylarında toplanacak olan Dünya Miras Komitesi bu rapora dayanarak kararını verecek.

Mudurnu’nun adaylık dosyası sırasında ortaya koyduğu ” üstün evrensel değer” şu şekilde açıklanıyor; Türklerden başka millette görülmeyen Ahilik, manevi ilkeleri el sanatlarıyla birleştirmiş, işi bir ibadet şekli olarak görerek Selçuklu ve Osmanlı toplumlarında toplumsal adalet ve bütünlük sağlamıştır. Bu yaşam biçiminin kök saldığı Anadolu kentlerinden biri olan Mudurnu, hem korunmuş fiziksel doku hem de yaşayan bir gelenek olarak Ahilik mirasının en canlı ve en uzun süredir ayakta kaldığı yerleşim yeridir.

4 günlük incelemenin ardından değerlendirme toplantısı Mudurnu Belediyesi Eğitim Salonunda düzenlendi. Toplantıya ; ICOMOS Dünya Miras Alan Adayları İzleme Uzmanı Prof. Dr. Bernhard Furrer, Mudurnu Kaymakamı Emine Dilce, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Mudurnu Alan Başkanı Dr. A. Ege Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Miras Alanları Şubesinden Evrim Ulusan, Umut Özdemir, Icomos Türkiye Milli Komite Üyeleri Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Yrd. Doç.Dr. Yıldız Salman, Unesco Türkiye Milli Komite Üyesi Aslı Hetemoğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mustafa Kaymak, Çekül Vakfı Yüksek Danışma Üyesi Namık Kemal Döleneken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Nuri Dağ , Ankara Rölöve Anıtlar Müdürlüğü temsilcileri ve Mudurnu Alan Yönetimi Danışma Kurulu, Eşgüdüm Denetleme kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl; uzun zamandır uğraş verdiğimiz Dünya Miras Alanı olabilme sürecinden sonlara doğru yaklaşıyoruz. İsviçre’den gelen ICOMOS uzmanı misafirimizi 4 gün boyunca misafir ettik. Hem adaylık dosyasında belirttiğimiz alanı ve alan içindeki yapıları inceleme fırsatı buldular hem de kültürümüzü kültürel değerlerimizi anlatma fırsatı bulduk. Uzmanın hazırlayacağı tavsiye raporu 2019 yılında yapılacak oylama için önemli bir veri olacak. İnşallah ilçemizin Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini sağlayabiliriz. Bu uzun süreçte emeği geçen tüm kurumlar ve şahıslara, şahsım ve temsil etmeye çalıştığım adına teşekkürü bir borç bilirim diye konuştu.

Kaynak & Fotoğraflar: Mudurnu Belediyesi

YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mudurnu Hava Durumu
Aksam Parçalı ve az bulutlu

MUDURNU

Bizi Haberdar Edin

Paylaşmak istediğiniz haberleri bize gönderin.

İLETİŞİM